Ceny mieszkań w Kalwarii Zebrzydowskiej: wzrost o 41% od 2022 roku
Mediana ceny mieszkania w Kalwarii Zebrzydowskiej wynosi 7610 zł/m². W ciągu dwóch lat rynek wzrósł o 41 procent.
Rynek nieruchomości w Kalwarii Zebrzydowskiej przeżywa dynamiczny wzrost — mediana ceny mieszkania wyniosła 7610 zł za metr kwadratowy, co stanowi wzrost o 644 zł na metrze w stosunku do roku poprzedniego.
Jak szybko rosną ceny w Kalwarii Zebrzydowskiej?
Tempo wzrostu cen na rynku mieszkaniowym tego miasta jest imponujące. Porównując dane z 2022 roku, kiedy metr kwadratowy kosztował 5389 zł, do aktualnych notowań, widać wzrost o 41 procent w ciągu zaledwie czterech lat. Średnioroczny wzrost wynosi około 9 procent, co sytuuje Kalwarię Zebrzydowską w gronie miast o szybko aprecjującym rynku nieruchomości.
Wzrost rok do roku wynoszący 9,2 procent pokazuje, że trend wzrostowy utrzymuje się konsekwentnie. Średnia cena z 2025 roku wyniosła 6966 zł za metr kwadratowy, co wskazuje na stabilizację na wyższym poziomie niż w poprzednich latach.
Ile trzeba zapłacić za typowe mieszkanie?
Osoba planująca zakup mieszkania powinna przygotować się na wydatek około 425 000 zł za nieruchomość o powierzchni 60 metrów kwadratowych. Ceny oscylują w przedziale od 6898 do 7713 zł za metr, co oznacza stosunkowo wąski rozstęp cenowy i wskazuje na ujednolicony rynek.
Warto jednak pamiętać, że do ceny zakupu dochodzą dodatkowe koszty związane z transakcją. Podatek od czynności cywilnoprawnych, obliczany od wartości nieruchomości, wynosi około 8500 zł (przy stawce 2 procent). Taksa notarialna może sięgnąć maksymalnie 3038 zł brutto, a opłata sądowa za wpisy w księdze wieczystej to 300 zł. Łącznie dodatkowe koszty mogą wynieść około 11 800 zł.
Działki — co oferuje rynek?
Osoby zainteresowane inwestycją w grunt powinny wiedzieć, że mediana ceny działki wynosi 177 zł za metr kwadratowy. Typowa działka o powierzchni 1312 metrów kwadratowych będzie kosztować około 232 000 zł brutto (przed uwzględnieniem podatku PCC). To znacznie niższe koszty niż w przypadku mieszkań, ale działka wymaga również dodatkowych wydatków — podatek od czynności cywilnoprawnych i opłaty notarialne.
Porównanie z sąsiednimi miastami
| Miasto | Mediana ceny (zł/m²) | Różnica wobec Kalwarii |
|---|---|---|
| Kalwaria Zebrzydowska | 7 610 | — |
| Wadowice (12 km) | 9 204 | +1 594 zł/m² |
| Andrychów (24 km) | 7 490 | -1,7% |
| Województwo Małopolskie | 10 830 | +3 220 zł/m² |
Kalwaria Zebrzydowska wyróżnia się na tle regionu jako miasto o bardziej przystępnych cenach. Mediana dla całego województwa małopolskiego wynosi 10 830 zł za metr, co oznacza, że nieruchomości tutaj są tańsze o 3220 zł na metrze. Porównując z Wadowicami, które znajdują się zaledwie 12 kilometrów dalej, różnica wynosi 1594 zł na metrze na korzyść Kalwarii. Andrychów, położony 24 kilometry stąd, wykazuje niemal identyczne ceny — różnica wynosi zaledwie 1,7 procent.
Co to oznacza dla kupujących?
Szybki wzrost cen w Kalwarii Zebrzydowskiej ma praktyczne konsekwencje dla osób planujących zakup. Po pierwsze, ci, którzy czekają na spadek cen, powinni wiedzieć, że trend wzrostowy trwa od kilku lat i nie wykazuje oznak osłabienia. Każdy rok opóźnienia oznacza wyższą cenę — na poziomie około 9 procent rocznie.
Po drugie, Kalwaria Zebrzydowska oferuje dobrą relację ceny do lokalizacji w porównaniu z Wadowicami i innymi miastami regionu. Dla osób szukających nieruchomości w Małopolsce, ale chcących uniknąć najwyższych cen, to miasto stanowi atrakcyjną alternatywę.
Po trzecie, rynek opiera się głównie na obrocie wtórnym, co oznacza, że dostępne są przede wszystkim mieszkania już wybudowane, a nie nowe inwestycje. Osoby szukające nieruchomości mają zatem szeroką ofertę starszych mieszkań, ale mniej opcji w segmencie nowych budynków.
Perspektywy rynku budowlanego
Dane z pierwszego kwartału 2026 roku wskazują na spowolnienie w branży budowlanej. Liczba ukończonych mieszkań wyniosła 26,1 tysiąca (spadek o 5,9 procent rok do roku), a liczba rozpoczętych budów to 49,4 tysiąca (spadek o 11,4 procent). To oznacza, że w najbliższych miesiącach na rynku może być mniej nowych mieszkań, co potencjalnie podtrzyma presję wzrostową na ceny istniejących nieruchomości.
Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wynosi 3,75 procent, co wpływa na koszty kredytów hipotecznych. Osoby planujące finansowanie zakupu powinny uwzględnić te koszty w swoim budżecie.
Analiza oparta na ośmiu transakcjach pokazuje, że próba badawcza jest ograniczona, ale wyniki są reprezentatywne dla rynku lokalnego. Mediana jako miara centralna jest bardziej wiarygodna niż średnia arytmetyczna w przypadku małej liczby transakcji.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje mieszkanie w Kalwarii Zebrzydowskiej?
Mediana ceny wynosi 7610 zł za metr kwadratowy. Typowe mieszkanie o powierzchni 60 m² kosztuje około 425 000 zł.
Jak zmieniły się ceny mieszkań w ostatnich latach?
Od 2022 roku ceny wzrosły o 41 procent — z 5389 zł do 7610 zł za metr kwadratowy. Średnioroczny wzrost wynosi około 9 procent.
Ile kosztuje działka w Kalwarii Zebrzydowskiej?
Mediana ceny działki wynosi 177 zł za metr kwadratowy. Typowa działka o powierzchni 1312 m² kosztuje około 230 000 zł brutto.
Jakie są koszty zakupu nieruchomości poza ceną?
Podatek PCC wynosi około 8500 zł, taksa notarialna maksymalnie 3038 zł z VAT, a opłata sądowa za wpisy 300 zł.
Jak Kalwaria Zebrzydowska wypada na tle okolicy?
Ceny są niższe niż w Wadowicach (o 1594 zł/m²), ale podobne do Andrychowa — różnica wynosi zaledwie 1,7 procent.
Na podstawie: wiadomosciwadowice.pl. Tekst opracowany redakcyjnie.